Cobles
Nom Població Data creació Contacte altres
Agrupació Artística   Peralada 1896



Aliança Vigatana   Vic 1908


Abans: Els Tranquils
Antiga (Sant Feliu de Pallerols)   Sant Feliu de Pallerols 1879


després: La Principal Vella i Nova
Antiga de Terrassa   Terrassa 1894


Després: Terrassa; 1949?
Antiga Manlleuenca   Manlleu



1917
Antiga Monnés   Esparreguera 1910


abans: Monnés
Antiga Pep   Figueres 1892



Membres(7) Gravacions(11)

Art Gironí   Girona 1899



Membres(1)

Auriach   Sant Feliu d'Avall 1899



Barcino (1era epoca)   Barcelona 1909


Fundadors: Leandre Bertran
Membres(1)
Barthès   Sant Esteve del Monestir 1880



Bergue-Roussel   Estagell 1880



Bernadach   Vinçà 1899



Boris   Bordils



1918
Cadaquesenca/ Es Cucurucuc   Cadaqués 1860


Fundador: Rafael Cabrisas
Membres(2)
Canigó (Figueres)   Figueres 1910



Casanovas   Olot



1900-1956
Actuacions(1) Sardanes interpretades resum(9) Sardanes interpretades detall(9)
Catalònia (Girona)   Girona



1915-16
Cendrers / Els sendrers/Sendras   Granollers 1907


Fundador: Esteve Sendra. Abans: Nova Catalana
Cervianenca (1era època)   Cervià de Ter 1900



Membres(2) Actuacions(3) Sardanes interpretades resum(18) Sardanes interpretades detall(18)

d'En Pona   Prats de Molló 1901



Doutres   Illa de Tet 1880



Els Alberts   Girona



1916
Els Angelets (Castellar del Vallès)   Castellar del Vallès



1895
Els Castanyers   Arbúcies 1905



Els Ferreols (o Ferrerons?)   Prada 1838



Els Graells / Nova Euterpense   Manresa



1904
Els Juncans   Banyoles 29/12/1744



Membres(1)

Els Massanes / L'Empordanesa / Orquestra Massana   Manresa 1907



Membres(1)

Els Paleros   Sant Celoni 1905


Després: Art Musical
Els Rossinyols   Castelló d'Empúries 1889


Fundadors: Pau Guanter; escisicó de l'Empordanesa, al 1905 s'ajunten
Membres(2)
Els Serafins del Baix Montseny   Arbúcies



1861; Després La Principal d'Arbúcies
Empordanesa, La Nova   Palafrugell 1907



Farnense (1era època)   Santa Coloma de Farners 1849



Figueras (1era època)   Girona



1905; Dirigida per Rafael Figueras
Fosse/Curby   Vernet les Bains




Francesc Coll   Ceret 1900



Garreta   Sant Feliu de Guíxols 1879



Gironins   Girona



1918
Joventut Empordanesa   Cervià de Ter



1916
La Badalonina   Badalona 24/9/1907


Fundador: Pere Ribas i Bigas
La Catalana (Granollers)   Granollers 1883


Després: Catalònia
La Cervianenca   Cervià de Ter 1901



La Lira (Olot)   Olot 1905


Fundadors: Antoni Moner
La Lira (Torroella de Montgrí)   Torroella de Montgrí 1850



La Moderna (Tossa)   Tossa de Mar 1900



La Normal   Manresa 1910


Després: Els Forasters. Fundador: Lloreç Juanola
La Nova (juvenil) -L'Esperit   Tortellà 1878



La Perla Lloretense   Lloret de Mar 1893



La Principal Barcelonina   Barcelona 1/10/1908



Membres(2)

La Principal d'Amer   Amer 1902


Després: La Catalana
La Principal d'Arbúcies   Arbúcies



1916-30
La Principal de Begur   Begur



1916
La Principal de Bordils   Bordils 1908



La Principal de Calonge   Calonge 1899



Membres(1)

La Principal de Cassà (1era època)   Cassà de la Selva 27/3/1910


abans: Els Francisquets, La Principal, Hispània;Fundadors: Francesc Gruart; Després: Selvamar
Membres(2) Gravacions(2)
La Principal de Girona (1era època)   Girona 1910


Fundadors: Emili Figueras i Colomer.
Membres(5) Gravacions(29)
La Principal de la Bisbal   La Bisbal 1888 Biel Castelló, 972 642448 (info@laprincipaldelabisbal.com)
http://www.laprincipaldelabisbal.com
Fundadors: Josep Casanovas (Peixero),Josep Canet, Rafael Godó, Narcís Martí, Jacint Solà, Josep Collboni, Marià Marenyà, Sebastià Vila, Simó Teixidor, Robert Mercader
Membres(40) Actuacions(388) Gravacions(489)
Sardanes interpretades resum(3162) Sardanes interpretades detall(3162)
La Principal de la Cerdanya (o Puigcerdà?)   Puigcerdà 1898



La Principal de l'Escala (Època 1era)   L'Escala 1906


Fundadors: Josep Vicens (Xaxu)
Membres(3)
La Principal de Palafrugell, La Vella   Palafrugell 1810



Gravacions(4)

La Principal de Pals   Pals 1899



La Principal de Peralada   Peralada 1890


Fundadors: Josep Ferrer i Torras, Josep i Miquel Serra i Bonal
Membres(3) Gravacions(74)
La Principal de Ripoll   Ripoll 1905


Fundadors: Joan Maideu i Font
La Principal de Santa Coloma de Farners   Santa Coloma de Farners 1900



Membres(1)

La Principal del Camp (Valls)   Valls 1904



La Principal Olotina   Olot 1898


Després: La principal d'Olot
La Protectora Torellonense   Torelló 1902



Membres(2)

La Pubilla (Sant Andreu)   Barcelona 1907



La Punyalada / Unió Guixolenca   Sant Feliu de Guíxols 1909



La Ripollesa   Ripoll 1909



La Unió Artística Olotina   Olot 1910


Fundador: Antoni Moner i Pascal
La Vella (La Bisbal)   La Bisbal



principis del segle XIX, -1927
La Vergelitana   Verges 1850



La Vigatana   Vic 1900


abans: La Vicense
L'Aliança   L'Escala 1888


Fusió de la de dalt i de la de Baix
L'Art Empordanès   Figueres 1907



Lluïsos   Taradell 1876 Carles Casanova 687 70 55 46 (cobla@lluisos.com).twitter: @lluisos
http://www.lluisos.cat
Fundadors: Isidre Reig i Serra
Membres(17) Actuacions(346) Gravacions(4)
Sardanes interpretades resum(2460) Sardanes interpretades detall(2460)
Moderna (Llagostera)   LLagostera 1872


Fundadors: Martí Llossent. Després: La Principal de Llagostera
Moderna Monnés   Esparreguera 1908



Monnés   Esparreguera 1895


Després: Antiga Monnés
Monnés   Barcelona 1908



Montgrins   Torroella de Montgrí 1884 Victor Rodríguez (info@orquestamontgrins.com)
http://www.orquestamontgrins.com
Abans: Joventut Torroellense, fundadors: Pere Rigau, o creada al 1887?
Membres(28) Actuacions(356) Gravacions(238)
Sardanes interpretades resum(3194) Sardanes interpretades detall(3194)
Municipal d'Olot   Olot



abans Els petits (1922)
Nova Figuerense   Figueres



Abans: Figuerense, 1926
Nova Harmonia   La Bisbal 1898



Membres(1)

Orquestra Cervantes   Palamós



1903-4
Pirinenca   Camprodon 1903


Després: Canigó
Membres(1)
Planas   Martorell 1/4/1899


Fundadors: Eusebi Planas, Josep i Joaquim Munner, Jaume Bernadàs, Francesc Botifoll, Joan Capellades i Joan Pascual
Pujol/Cremadeils   Ribesaltes 1909



Sabate-Surjous   Mont-lluís 1900



Santa Cecília  




1912
Santjoanina   Sant Joan de les Abadesses



1905-1911
Selvenca   La Selva del Camp 1910


1910-1953
Sureda   Barcelona 1906


Fundadors: Lluís Sureda
Membres(1)
Súria   Súria 1908 Maria Alba, 938 695932 Fundadors: Joan Pelfort
Actuacions(20) Sardanes interpretades resum(99) Sardanes interpretades detall(99)
Surjous-Sabaté   Mont-lluís 1900



Trullassos   Terrassa 1907



Unió   Cassà de la Selva 1897


Fundadors: Leandre Bertran
Unió Anglesense   Anglès 1910



Unió Banyolina   Banyoles 1906


abans: Els Coromines(els atrevits), Després la Principal de Banyoles
Unió Cassanense   Cassà de la Selva 1895


1929, Fundadors: Antoni Cortacans
Gravacions(2)
Unió Vidrerense   Vidreres



1916

Coneixes més dades? Són incompletes? N'hi ha d'equivocades? Envia-les a Infosardana. Gràcies.