Cobles extingides
Nom Població Any creació Any extinció altres
Agramunt   Agramunt 1952



Actuacions(1) Sardanes interpretades(1)

Agrupació Artística   Peralada 1896 1936


Agrupació de Peralada   Peralada



1946
Agrupació Oliver   Vilafranca del Penedès 1928


Fundadors: Jacint Oliver i Canals
Agustins, Els   Granollers



Principis 1900
Alabart   Flix 1949 1957


Alba   Girona 1948 1952


Albert Martí   Barcelona 1943 1948 Abans: Barcelona-Albert Martí
Gravacions(14)
Alexis   Illa de Tet 1860 1899


Aliança Vigatana   Vic 1908 1914 Abans: Els Tranquils
Altres formacions  





Actuacions(5) Gravacions(1)
Sardanes interpretades(9)

Amélie les Bains   Amèlie- Les Bains



1958
Gravacions(1)
Amer jazz   Amer 1936 1939


Amerense   Amer



1942
Andorra   Andorra 1975 2000


Membres(1)

Antiga (Sant Feliu de Pallerols)   Sant Feliu de Pallerols 1879 1917 després: La Principal Vella i Nova
Antiga Canigó   Barcelona 1931 1933


Antiga Canigó   Torelló 1931 1932


Antiga de Terrassa   Terrassa 1894 1925 Després: Terrassa; 1949?
Antiga Iluro   Mataró 1930 1936


Antiga Manlleuenca   Manlleu



1917
Antiga Monnés   Esparreguera 1910 1920 abans: Monnés
Antiga Pep   Figueres 1892 1953


Membres(7) Gravacions(11)

Antiga Principal de la Bisbal   La Bisbal 1923 1936 Fundadors: Magne Bosch i Vives; 1936
Membres(2)
Arenyense   Arenys de Munt 1940 1950 Aplec Malgrat(1950)
Arenys de Munt   Arenys de Munt 1943 1949


Argenterets   Santa Coloma de Queralt



Fundadors: LLuís Prous, principis de 1900
Armònica Catalana   Terrassa 1923 1928 Després La Catalana
Arolas   Girona



1890
Art Català   Manresa 1920 1931


Art Gironí   Girona 1899 1931


Membres(1)

Art Musical   Sant Celoni 1916 1925 Abans: Els Paleros, després la Principal de Sant Celoni
Artística del Noia   Capellades



1956
Artistica Llobregatana   Cornellà 1914 1929 Després: Llobregat
As   Anglès 1923 1944 Fundadors: Pere Masats
Membres(2)
Asprit / Tortellanenca   Tortellà 1911



Astòria  


1962



Atanaga (1era època)   Berga 1958 1958


Atanaga (2ona època)   Berga 1983 1992 Fundadors: Francesc Garcia Carretero, Ramon Sabata, després: La Principal de Berga
Atlàntida (Barcelona)   Barcelona 1928 1930


Atlàntida (Girona- 1era etapa?)   Girona 1953



Atlàntida (Girona-2ona etapa?)   Girona 1979


1987; abans La Principal de Girona i Bolero; Fundadors: Ramon Perich i Miquel Cassú
Atlàntida (Manresa)   Manresa 1964


Fundadors: Josep i Joan Padró i Sala
Gravacions(1)
Atlàntida (Sant Feliu de Guíxols)   Sant Feliu de Guíxols



1984
Atlàntida (Santa Coloma de Gramenet)   Santa Coloma de Gramenet 1942 1945


Auriach   Sant Feliu d'Avall 1899 1930


Badalona (1era ètapa) / Badalonina   Badalona 1931 1934


Badalona (2ona època)   Badalona 1968 1992 Abans: Badalonina i La Principal de Badalona; Fundadors: Pere Bigas
Membres(1) Gravacions(8)
Bagaria   Oceja



1881
Bages   Manresa 1973


1988; abans Principal de Bages
Membres(3) Gravacions(1)
Baix Ebre   Tortosa 1964


1970
Baix Penedès   El Vendrell



1987
Banda Joventut Badalonina   Badalona 1903 1907


Banyoles   Banyoles 1940



Barcelona   Barcelona 1922 1977 Fundadors: Antoni Martori, Josep Juncà, Albert Martí
Membres(15) Gravacions(322)
Barcelona - Albert Martí   Barcelona 1929 1937 Fundadors: Albert Martí, Josep Gravalosa, Joan Puig i Deulofeu, Narcís Cla, Jacint Hereu, Pere Forment, Josep Boldú, Ramon Mayans, Josep Torres, Antoni Rosell; després Albert Martí
Membres(2) Gravacions(14)
Barcino (1era epoca)   Barcelona 1909 1933 Fundadors: Leandre Bertran
Membres(1)
Barcino (2ona epoca)   Barcelona 1945 1962


Barrot   Balaguer



1920-30
Membres(1)
Barthès   Sant Esteve del Monestir 1880 1920


Bassols   Castelló d'Empúries



1785-1791
Baucells   Manlleu 1947 1948


Bellpuig   Bellpuig



1929
Actuacions(164) Gravacions(7)
Sardanes interpretades(1404)
Bergadana   Berga



1926-29
Bergue-Cubry   Estagell


1931 1927; després: Bergue-Peroneille
Bergue-Peroneille   Estagell 1931


Abans: Bergue-Cubry; 1933
Bergue-Roquelaure   Estagell



1936
Bergue-Roussel   Estagell 1880 1930


Bernadach   Vinçà 1899 1937


Bernadach-Lafon   Illa de Tet



1938
Bertran   Esparreguera 1920 1925


Blanc- Foussat   Illa de Tet 1947



Blanes   Blanes 1985 2005 Abans: Vila de Blanes
Membres(15) Actuacions(52) Gravacions(1)
Sardanes interpretades(355)
Bofills   Torelló 1870


2008
Membres(1) Actuacions(2) Gravacions(2)
Sardanes interpretades(14)
Bohèmia (Castellò)   Castelló d'Empúries 1940 1945 Fundadors: Lluís Buscarons; després Pau Rossinyol
Bolero   Girona 1940 1952 Després La Principal de Girona
Membres(1)
Bonnet - Rousset   Ribesaltes 1930


Despres: Georges Bonnet
Bordils   Bordils



1923
Boris   Bordils


1927 1918
Brugués   Gavà 1943 1952 Fundadors: Rafael Blay
Membres(2)
Cadaquesenca/ Es Cucurucuc   Cadaqués 1860 1963 Fundador: Rafael Cabrisas
Membres(2)
Cadí   La Seu d'Urgell 1997 2005


Membres(1)

Caillens/Laforgue   Caramany 1938


Abans: The Caramany Jazz
Califòrnia  




1946
Calongina   Sant Antoni de Calonge 1930


1935
Camaguey   Girona



1975
Campdevànol   Campdevànol



1982
Camprodon   Camprodon 1927 1986 Fundadors: Pere Quer, abans: Canigó
Membres(2)
Camps/Audibert   Perpinyà 1949


1958 (o de Salses?), 1964
Gravacions(1)
Canet   Canet de Mar 1953 1961


Canigó   Girona



Anys 80
Canigó (Barcelona)   Barcelona 1929 1965


Membres(2)

Canigó (Camprodon)   Camprodon 1920 1927 Fundadors: Pere Quer, abans: Pirinenca, després: Camprodon
Membres(1)
Canigó (Figueres)   Figueres 1910 1914


Canigó (Perpinyà)   Perpinyà 1977


1996, Aimé Candille; Abans Rosselló
Caravana   Torroella de Montgrí 1943


1988;Fundadors: Enric Vilà, Martirià Font, Abans: As d'Anglès
Membres(3) Gravacions(18)
Carbó   Santa Coloma de Farners 1941 1952 1943?
Cardoneda   Girona



1872-1875
Carrère   Pià




Casablanca   Girona 1943 1952 o de Salt?
Casanovas   Olot



1900-1956
Casino Menestral   Figueres 1927 1928


Castelló d'Empúries   Castelló d'Empúries 1945



Catalana   Barcelona



anys 20
Gravacions(6)
Catalònia   Sant Feliu de Guíxols 1931 1936


Catalònia (Girona)   Girona



1915-16
Catalònia (Granollers)   Granollers 1932 1960 Abans: La Catalana
Membres(2)
Catalònia 1era etapa (Barcelona)   Barcelona 1921 1936


Catalònia 2ona etapa (Barcelona)   Barcelona 1970 1978 Després: Tibidabo
Catalunya (Barcelona)   Barcelona 1922


1975
Gravacions(3)
Catalunya (Girona) / Cathalònia   Girona




Catalunya (La Bisbal)   La Bisbal 1933


Abans: La Bisbalenca
Catalunya (Perpinyà)   Perpinyà 1945 1949 Després: Perpinyà
Catalunya (Reus)   Reus 1921 1936 Despés cobla Reus;Fundadors: Artur Ramos
Catalunya (Torelló)   Torelló 1927 1934 Fundadors: Rafael Portús
Catalunya (València)   València 1959


1968
Catalunya 1era etapa (Bordils)   Bordils 1929 1936


Catalunya 2000   Girona 1985 1985


Membres(1)

Catalunya 2ona etapa (Bordils)   Bordils 1953 1969


Cendrers / Els sendrers/Sendras   Granollers 1907 1914 Fundador: Esteve Sendra. Abans: Nova Catalana
Centellenca   Centelles 1947 1970 Fundadors: Antoni Pagès i Codina
Ceret   Ceret 1955


1956
Ceretana   Ceret 1985


1989
Cervantes   Palamós



1903-1904
Cervianenca (1era època)   Cervià de Ter 1900 1919


Membres(2) Actuacions(3) Sardanes interpretades(18)

Chef de cobla   Catalunya Nord




Ciutat Comtal   Barcelona 1985 1988 Fundadors: Francesc Vicente
Membres(1)
Ciutat de Barcelona   Barcelona 1968 1989 Fundadors: Estanislau Puntí, i J.M. De Porcioles
Membres(1) Gravacions(24)
Ciutat de Berga   Berga 1977


1988
Membres(2)
Ciutat de Calella   Calella 1985 1998


Actuacions(5) Sardanes interpretades(26)

Ciutat de Granollers (1a etapa)   Granollers 2001 2002


Actuacions(6) Sardanes interpretades(37)

Ciutat de Mataró   Mataró 2003 2014 Abans: Laietana
Membres(10) Actuacions(58) Sardanes interpretades(451)
Ciutat de Sant Cugat / Empordània   Sant Cugat del Vallès 1995 1997


Ciutat de Solsona   Solsona 1982 1988


Membres(1) Actuacions(6) Sardanes interpretades(43)

Cobla de la SAFA   Blanes 1928 1936


Cobla Simfònica de Catalunya   Barcelona 2001 2010 Després cobla Simfònica Catalana
Membres(10) Actuacions(17) Gravacions(1)
Sardanes interpretades(112)
Coll Mattes   Baixàs



1857; abans Coll-Torón
Coll-Cordomy   Sant Llorenç de Cerdans 1927 1934 Fundadors: Miquel Gurgui, Joan (o Damien?) Codorní;Despres: Els Únics
Coll-Cordomy-Martínez   Sant Llorenç de Cerdans 1934


1938
Coll-Toron   Baixàs



On va sonar la tenora per primer cop, 1857-1861
Colom   Valls




Comarcal   Sant Joan de les Abadesses 1963



Combo Gili   Perpinyà 1919 2010 Fundadors: Eduard Combo i Camille Gili; Altre nom: Lepinals
Membres(1) Actuacions(5) Gravacions(15)
Sardanes interpretades(40)
Comtal (Balaguer)   Balaguer 1965 1995 Abans: Comtal Bergusiana
Gravacions(1)
Comtal (Barcelona)   Barcelona 1948 1975


Comtal (Ripoll)   Ripoll 1945 1960 Fundadors: Pere Parramon
Comtal Bergusiana   Balaguer 1921 1965 Després Comtal; Fundadors: Enric Sauret, Nadal Puig i Busquets, Antoni Macià i Porteria
Membres(3)
Comú d'Andorra la Vella   Andorra la Vella 1991 1996


Coral  





Actuacions(9) Gravacions(17)
Sardanes interpretades(21)

Corbera   Corbera 1997 1997


Gravacions(2)

Cortie-Bareil   Ceret 1890


1910
Cortie-Goze-Lafont   Illa de Tet 1955 1961 Fundadors: Carles Lafont; Abans Goze/Lafont
Cortie-Mattes   Ceret 1919 1950


Cortie-Roquelaure   Catalunya Nord 1950


1954
Costa Daurada   Mataró 1967 2013 Fundadors: Ramon Julià i Massaguer, Les cobles Thermalenca i Vila de Caldes han fet servir aquest nom posteriorment
Membres(13) Actuacions(16) Gravacions(1)
Sardanes interpretades(98)
Cotó Fluix   Barcelona



Anys 70
Creació   La Seu d'Urgell 1951 1959


Cribeillet   Sornià



1982
Criolla   Figueres 1935 1936


D de Dones  


2011 2013 Després Pubilla Gironina
Membres(5) Actuacions(1) Sardanes interpretades(6)
D'Antoni Martin   Torroella de Montgrí



1815
D'Arbucienca   Arbúcies 1952 1955


Dauder/Toron   Baixàs 1876



De Baix   L'Escala 1880 1888 Després: L'Aliança
De Cotlliure   Cotlliure 1983



De Dalt (d'en Rossendo)   L'Escala 1880 1888 Després: L'Aliança, finals segle XIX
De Francesch Thomàs Maymir   La Bisbal



1760
De Genís Geli   Torroella de Montgrí



1861
De Joan Vicens i Pages   La Bisbal



1790
Delclos   Catalunya Nord


1878 1859
Dels Mallols   Torroella de Montgrí



1832
Dels Pujols   Torroella de Montgrí



1826
D'en Miquel Gich o Mascaró   Torroella de Montgrí



1850
d'En Palau   Prats de Molló



1929
d'En Pona   Prats de Molló 1901 1930


Desconeguda  





Actuacions(44) Gravacions(83)
Sardanes interpretades(226)

Diamant-Club   Solsona 1945 1961 Fundadors: Joan Roure
Membres(2)
Dimonis   Palamós 1934


1935
Domingo   Balaguer 1945 1964


Doutres   Illa de Tet 1880 1930


Doutres/Cubry   Illa de Tet 1922



EDIGSA  




En gravacions, és mateixa que VERGARA i Laietana (Barcelona)
Egara   Terrassa 1928 1929


Actuacions(1) Sardanes interpretades(1)

El Pentagrama   Palamós 1880



Els Alberts   Girona



1916
Els Angelets (Castellar del Vallès)   Castellar del Vallès


1929 1895
Els Angelets (Sant Hipòlit de Voltregà)   Sant Hipòlit de Voltregà 1920 1964


Els Atletes   Vilanova i la Geltrú 1926



Els Atrevits (Els Corominas)   Banyoles 1886 1906 Després: Unió Banyolina
Els Barretons / Joventut Torroellense   Torroella de Montgrí 1868 1887 Fundadors: Joan Rigau i Trill, es converteix en els Montgrins
Els Blaus (Angles)   Anglès 1932 1935


Els Blaus / Azul (Canet)   Canet de Mar 1946 1960 Fundadors: Joaquim Dotras, Jaume Dulsat
Els Calongins   Calonge 1922 1930 Després: Calongins
Els Castanyers   Arbúcies 1905



Els Coromines   Cornellà de Terri 1859 1906 Després Unió Banyolina
Els Cortins   Ceret




Membres(1)

Els Escolants   Sant Sadurní d'Anoia 1924 1959


Els Fatxendes   Sabadell 1907 1908


Membres(1)

Els Ferreols (o Ferrerons?)   Prada 1838 1914


Els Fonts   Manlleu 1930 1978 Fundadors: Antoni Font i Forgas
Membres(1)
Els Forasters   Manresa 1913


Abans: La Normal, Després: L'Artística
Els Francisquets   Cassà de la Selva



1910;Després: La Principal, Hispània, La pral.de cassà i Selvamar
Els Graells / Nova Euterpense   Manresa



1904
Els Grau   Bordils



1920-23 o 1823?
Els Juncans   Banyoles 1744 1917


Membres(1)

Els Llauners   Cassà de la Selva



Abans: Els Vinyets, després: Orfeó Cassanenc
Els Manters   Manlleu 1952



Els Massanes / L'Empordanesa / Orquestra Massana   Manresa 1907 1912


Membres(1)

Els Melitons   Roda de Ter 1899 1909 1920, Melitó Baucells
Membres(1)
Els Mickeys   Banyoles



1934-36
Els Montblanquins   Montblanc



1931-33
Els Montnegrins   Agramunt



1926-1929
Els nois d'Olesa   Olesa de Montserrat 1947


1956;Fundadors: Francesc Sales, Feliu Monné i Batallé
Membres(2)
Els Paleros   Sant Celoni 1905 1916 Després: Art Musical
Els Petits   Tortellà 1882 1899 1892; Fundada per en Josep Capdevila
Els petits (Amer)   Amer 1929



Els petits (Olot)   Olot



1890-92
Els Refilaires de la Maresma   Sant Pol de Mar 1931 1939 Fundadors: Antoni Sauleda i Paulís.Després Maresme
Els Rossinyols   Castelló d'Empúries 1889 1936 Fundadors: Pau Guanter; escisicó de l'Empordanesa, al 1905 s'ajunten
Membres(2)
Els Rovires   Bordils 1917 1929


Membres(1)

Els Serafins del Baix Montseny   Arbúcies


1918 1861; Després La Principal d'Arbúcies
Els Tranquils   Ripoll 1875 1907 Fundadors: Joan Maideu i Puig. o de Vic?
Membres(1)
Els Únics   Sant Llorenç de Cerdans 1927 2012 abans: Codorní;El 11-3-2001 una part s'escindeix a Vila de la Jonquera, al 2012 canvia a des Albères
Membres(2) Actuacions(1) Sardanes interpretades(6)
Els Vailets de Figueres   Figueres 1975


1979
Els Verds   Mataró 1947 1965 Fundadors: Lluís Carbó i Eres, Josep Casanovas i Rovira
Membres(7)
Els Vermells   Valls



1929
Els Vinyets   Cassà de la Selva



1880-1903; després: Els Llauners
Empordà   Palamós 1962 1964 abans: Principal de Palamós, després: Baix Empordà
Empordanesa   Figueres



1931-36
Actuacions(3) Sardanes interpretades(15)
Empordanesa (1era època) o dels Agramont   Castelló d'Empúries 1850 1905 Fundadors: Bartomeu Callís; es torna a juntar amb els Rossinyols
Membres(1)
Empordanesa (Girona)   Girona 1946 1952


Empordanesa, La Nova   Palafrugell 1907 1932


Emporitana   Verges 1928 1957 Fundadors: Àngel Pont, Josep Ferrer
Membres(1)
Empòrium (Barcelona)   Barcelona 1925 1960 Fundadors: Jaume Tàpias
Membres(2)
Enric Casademunt   Palamós



1880
Enric Casas   Palamós



1880-1887
Euterpe   Sant Feliu de Codines 1947


1970
Excelsior   Palafrugell



Dècada dels trenta
Falguères/Goze   Vernet les Bains



1937; Després Falguères/Monteils
Falguères/Monteils   Illa de Tet



1947;Abans: Falguères/Goze
Falgueres-Bernadach   Illa de Tet



1929
Farnense (1era època)   Santa Coloma de Farners 1849 1924


Farnense (2ona època)   Santa Coloma de Farners 1943 1976 Després: Farnenca
Farrés   Manresa 1952


1970
Ferrer   Girona



1947
Figueras (1era època)   Girona


1919 1905; Dirigida per Rafael Figueras
Figueras (2ona època)   Girona 1926 1929


Figuerense   Figueres



Després: Nova Figuerense
Figueres   Figueres 1975


1983
Foment de la Sardana (Perpinyà)   Perpinyà 1971


Després: Roselló
Foment de la Sardana (Torroella)   Torroella de Montgrí 1976 2006 Fundadors: Vicenç Gatius, Lluís Albert, després: Foment del Montgrí
Membres(5) Actuacions(57) Sardanes interpretades(374)
Fons/Jordy   Millars



1947-1956
Fonter's   Amer 1966 1970


Formació específica per l'activitat  





Actuacions(36) Gravacions(41)
Sardanes interpretades(210)

Fosse   Vernet les Bains 1922


Abans: Fosse/Cubry
Fosse/Curby   Vernet les Bains


1922


Francesc Coll   Ceret 1900 1914


François Bernadac   Baixàs




Galana   Barcelona 1992 1993


Membres(1) Actuacions(1) Sardanes interpretades(9)

Garreta   Sant Feliu de Guíxols 1879 1914


Georges Bonnet   Ribesaltes



1936: Abans: Bonnet - Rousset
Germanor (Barcelona)   Barcelona 1940 1950


Membres(2)

Germanor (Perpinyà)   Perpinyà 2005 2009 Després: Nova Germanor
Actuacions(35) Sardanes interpretades(231)
Gerunda   Girona 1995 1997


Girona   Girona 1926 1987 Fundadors: Josep M. Boix
Membres(4) Gravacions(30)
Gironella   Gironella 1952


1956
Gironins   Girona


1927 1918
Goze/Lafont   Vernet les Bains


1955 1947; Després: Cortie/Goze/Lafont
Gran Gala   Girona 1944



Gran Pizarro   Girona



1949-56
Granollers   Granollers



1927
Guissonenca   Guissona




Guíxols   Sant Feliu de Guíxols 1930 1936


Hidalgos del Vallès   Castellar del Vallès 1947 1956 Després: La Principal de Castellar del Vallès
Hispània   Cassà de la Selva 1939 1943 abans: Els Francisquets, La Principal; despres: La Pral de Cassà i Selvamar
Ibèria   Granollers 1958 1962


Igualada   Igualada 1930


1932
Igualadins   Igualada



1994-95
Iluro (1a etapa)   Mataró 1922 1930 Fundadors: Joaquim Godo
Infantil-Juvenil de Lleida   Lleida 1981 1982


Inspiració   Sant Sadurní d'Anoia 1942


1975
Iris (Girona)   Girona


1932 1931
Iris (Salt)   Salt 1942 1976 Després: Selva Brava
Membres(1)
Jadris   La Bisbal 1951 1962


Joan Cla   Celrà



Molt antiga
Jovenívola 2   Sabadell 1978 2000


Actuacions(18) Gravacions(1)
Sardanes interpretades(115)

Joventut   Berga




Gravacions(2)

Joventut Artística (Sant Feliu de Guíxols)   Sant Feliu de Guíxols 1926 1931 Després: La Principal de Sant Feliu de Guíxols
Joventut Artística (Vidreres)   Vidreres 1939 1947 Abans: Unió Artística, després AMOGA
Joventut Badaqlonina   Badalona 1903 1907 Fundador: Rovira
Joventut Campdevanolina   Campdevànol 1929



Joventut Empordanesa   Cervià de Ter



1916
Joventut Planense   Les Planes d'Hostoles 1952



Juvenil (Breda)   Breda 1891 1895


Juvenil Ciutat d'Igualada   Igualada 1989 2000


Actuacions(3) Sardanes interpretades(23)

Juvenil de Bellpuig   Bellpuig 1984 2001 Després: Bellpuig Cobla
Membres(5) Actuacions(48) Gravacions(5)
Sardanes interpretades(308)
Juvenil de l'Anoia   Igualada


2001 1993-1995
Actuacions(1) Sardanes interpretades(6)
Juvenil d'Olesa   Olesa de Montserrat 1992



Actuacions(2) Sardanes interpretades(10)

Juvenil Montserrat  


1947


Fundadors: Joan Padró i Sala
Juvenil Vila de Jespús   Igualada


2000


La Badalonina   Badalona 1907 1912 Fundador: Pere Ribas i Bigas
La Barcelonina (1era epoca)   Barcelona



1929
La Barcelonina (2ona època)   Barcelona 1959 1970


La Bisbalenca   La Bisbal


1932 1927; Després Catalunya
La Catalana (Amer)   Amer 1934 1942 Abans: La Principal d'Amer
La Catalana (Granollers)   Granollers 1883 1933 Després: Catalònia
La Catalana (Terrassa)   Terrassa 1928 1931 Abans: Armònica Catalana
La Cervianenca   Cervià de Ter 1901 1919


La Familiar - Agustí   Tuïr 1951


1956
La Farnenca   Santa Coloma de Farners 1976 1987 Abans: Farnense (2ona època)
La Figuerenca   Figueres 1921 1922


La Filharmònica   Figueres 1914 1929 Després l'Erato
La Florida   Girona



1944-1947
La Guixolenca   Sant Feliu de Guíxols



1927-31
Membres(1)
La Juvenil   Santa Coloma de Farners 1892 1894


La Juvenil Agullense   Agullana 1912


1916;Fundadors: Artur Rimbau i Clos, després es diu La Fama
Membres(1)
La Juvenil Cervianenca   Cervià de Ter



1901
La Lira   Prats de Lluçanès



1957-1963
La Lira (Barcelona)   Barcelona 1984 2000


Membres(1)

La Lira (La Fatarella)   La Fatarella 1957 1985 Després: La Principal de la Terra Alta
La Lira (Olot)   Olot 1905


Fundadors: Antoni Moner
La Lira (Palamós)   Palamós 1928


1931
La Lira (Sant Celoni)   Sant Celoni 1918 1968 Fundadors: Josep Ferrer i Torres, Emili Figueras i Colomer
Membres(4)
La Lira (Torroella de Montgrí)   Torroella de Montgrí 1850 1933


La Lira Principal   Torroella de Montgrí 1920 1925


La Moderna (Arbúcies)   Arbúcies 1916



La Moderna (La Bisbal)   La Bisbal 1946 1969


La Moderna (Tossa)   Tossa de Mar 1900



La Normal   Manresa 1910


Després: Els Forasters. Fundador: Lloreç Juanola
La Nova (juvenil) -L'Esperit   Tortellà 1878 1928


La Nova / d'en Baldiri / la Guatlla   Banyoles



1763, 1880-85
La Nova Barcelona   Barcelona 1932



La Nova Unió   Anglès



abans La Unió i després Sa Palomera
La Nueva de Tortellà   Tortellà 1943 1953 Fundadors: Amadeu Puntí
La Perla Lloretense   Lloret de Mar 1893



La Pirinenca   Campdevànol 1922



La Principal   Cassà de la Selva



abans: Els Francisquets, després: Hispània, La Pral de Cassà i Selvamar; <1910
La Principal Amerense   Amer 1947 1967


La Principal Antiga de Palamós   Palamós 1843



La Principal Barcelonina   Barcelona 1908 1975


Membres(1)

La Principal Calongina   Calonge 1923


1936
La Principal d'Agramunt   Agramunt 1952


1956
Actuacions(1) Sardanes interpretades(6)
La Principal d'Amer   Amer 1902 1934 Després: La Catalana
La Principal d'Anoia (o d'Igualada)   Igualada 1977



La Principal d'Arbúcies   Arbúcies



1916-30
La Principal de Badalona (1 etapa)   Badalona 1907 1909


La Principal de Badalona (2ona etapa)   Badalona 1939 1969 Fundadors: Joan Aymerich i Pere Bigas i Ribas; després: Badalona
Membres(2) Gravacions(3)
La Principal de Bages   Manresa 1918 1973 Fundadors: Llorenç Juanola i Gibert; Abans: L'Artística, després: Bages
Membres(7)
La Principal de Banyoles (1a etapa)   Banyoles 1927 1957 Fundadors: Josep Saderra, fusió dels Juncans i els Atrevits
Membres(3) Actuacions(1) Sardanes interpretades(4)
La Principal de Barcelona (1a època)   Barcelona



Anys 20
La Principal de Barcelona (2ona època)   Barcelona



1945, 1954
La Principal de Barcelona (3a època)   Barcelona 1977 1990 Fundadors: Isidre Llucià i Morist
Membres(3) Gravacions(7)
La Principal de Begur   Begur



1916
La Principal de Bordils   Bordils 1908 1929


La Principal de Calella   Calella 1925 1932 Fundada per J Vicens Xaxu
La Principal de Calonge   Calonge 1899 1932


Membres(1)

La Principal de Cassà (1era època)   Cassà de la Selva 1910 1987 abans: Els Francisquets, La Principal, Hispània;Fundadors: Francesc Gruart; Després: Selvamar
Membres(2) Gravacions(2)
La Principal de Castellar del Vallès   Castellar del Vallès 1957 1962 Abans: Hidalgos del Vallès
La Principal de Cervera   Cervera 1948


1985
Membres(2)
La Principal de Collblanc   L'Hospitalet 1970 2004 Fundadors: Josep Castellnou, Josep Pujol i Grau; després: Baix Llobregat
Membres(3) Actuacions(33) Gravacions(1)
Sardanes interpretades(196)
La Principal de Figueres   Figueres 1926 1975


Gravacions(1)

La Principal de Girona (1era epoca)   Girona 1910


Fundadors: Emili Figueras i Colomer.
Membres(5) Gravacions(29)
La Principal de Girona (2ona època)   Girona 1952 1979 Abans: Bolero, Després: Atlàntida
La Principal de Gironella   Gironella 1927 1931


La Principal de Gràcia   Barcelona 1959 1970


La Principal de Granollers   Granollers 1977


Fundadors: Joan Vilà i Ayats
Membres(4)
La Principal de la Cerdanya (o Puigcerdà?)   Puigcerdà 1898 1923


La Principal de la Coromina   Cardona 1970


1975
La Principal de la Fatarella   La Fatarella 1977 1985 Abans: Rayos, després:Miranfont
La Principal de la Garrotxa   Olot 1955 1987 Abans: Moderna d'Olot
Membres(1)
La Principal de la Nit  




2007
Gravacions(1)
La Principal de la Segarra   Guissona 1975 1991 Abans: Segarra
La Principal de l'Alt Llobregat   Puigreig 1945 1964 Fundadors: Mateu Cardona i Estrada
Membres(1)
La Principal de l'Anoia   Sant Sadurní d'Anoia 1952



La Principal de les Borges Blanques   Les Borges Blanques 1952 1961


La Principal de les Planes   Les Planes d'Hostoles 1940 1956 Després: Moderna
La Principal de l'Escala (Epoca 1era)   L'Escala 1906 1929 Fundadors: Josep Vicens (Xaxu)
Membres(3)
La Principal de l'Escala (Epoca 2ona)   L'Escala 1939 1956


La Principal de Llagostera   LLagostera 1872


1984; Enric Duran
Membres(4)
La Principal de Lleida   Lleida 1924 1997 Fundadors: Francesc Safont (1924-29)
Membres(3)
La Principal de Mallorca   Ciutat de Mallorca 1946


1985
Membres(1)
La Principal de Manresa   Manresa 1929 1932


Membres(1)

La Principal de Mataró   Mataró 1940 1972 Abans: Mataró E. Y D., Mataró i després: Laietana i Ciutat de Mataró
La Principal de Palafrugell, La Vella   Palafrugell 1810 1977


Gravacions(4)

La Principal de Palamós (1era etapa)- Els Gòmbits   Palamós 1915 1934


Membres(2)

La Principal de Palamós (2ona etapa)   Palamós 1944 1961 Després: Empordà
La Principal de Pals   Pals 1899 1936


La Principal de Peralada   Peralada 1890 1940 Fundadors: Josep Ferrer i Torras, Josep i Miquel Serra i Bonal
Membres(3) Gravacions(73)
La Principal de Reus   Reus 1948 1965


La Principal de Ripoll   Ripoll 1905 1923 Fundadors: Joan Maideu i Font
La Principal de Sabadell   Sabadell 1932 1936 Fundadors: Narcís Colom, Josep Juvent, Joan Pijoan
Membres(1)
La Principal de Sallent   Sallent



1947
La Principal de Sant Celoni   Sant Celoni 1925 1930 Abans: Art Musical
La Principal de Sant Feliu de Guixols   Sant Feliu de Guíxols 1929 1939 Abans: Joventut Artística
Membres(1)
La Principal de Sant Feliu de Pallarols   Sant Feliu de Pallerols 1943 1965 1988?
La Principal de Sant Hipòlit de Voltregà   Sant Hipòlit de Voltregà 1935 1960


La Principal de Sant Joan de les Abadesses   Sant Joan de les Abadesses 1934 1966 Abans: Pirene Jazz
Membres(2)
La Principal de Sant Sadurní d'Anoia   Sant Sadurní d'Anoia 1894 1895


La Principal de Santa Coloma de Farners   Santa Coloma de Farners 1900 1946


Membres(1)

La Principal de Sarrià (Borinots)   Barcelona 1925



La Principal de Tàrrega   Tàrrega 1946



La Principal de Tordera   Tordera



1934
La Principal de Tortellà   Tortellà 1911 1965 Fundadors: Josep Saderra
Membres(3)
La Principal de Valls   Valls 1939


Nom de cobla de la Marabú. 1956
La Principal de Verges   Verges 1916 1945


La Principal de Vic   Vic 1954 1955


La Principal de Vidreres   Vidreres



1982
La Principal del Berguedà   Berga 1924 1971 Abans: Unió Berguedana
Membres(2)
La Principal del Camp (Reus)   Reus 1965


1983
La Principal del Camp (Valls)   Valls 1904 1929


La Principal del Camp de Tarragona   Tarragona 1965 1980 Després: La Principal de Tarragona
La Principal del Pallars   Sort 1952



La Principal del Penedès   Vilanova i la Geltrú 1946 1952 1956?
La Principal del Vallès   Sabadell 1920 1995


Membres(2)

La Principal d'Igualada   Igualada



1967
La Principal d'Urgell   Mollerussa 1939 1989 Fundadors: Josep Capell
La Principal Nova   Sant Feliu de Pallerols 1917


Abans: Antiga
La Principal Olotina   Olot 1898 1934 Després: La principal d'Olot
La Principal Vella   Sant Feliu de Pallerols 1917


Abans: Antiga
La Protectora Torellonense   Torelló 1902 1927


Membres(2)

La Pubilla (Sant Andreu)   Barcelona 1907



La Punyalada / Unió Guixolenca   Sant Feliu de Guíxols 1909 1928


La Ripollesa   Ripoll 1909 1925


La Selvenca   La Selva del Camp 1916 1964


La Unió (Amer)   Amer 1922


1930
La Unió (Anglès)   Anglès



1988-90;Després: La Nova Unió
La Unió Artística Olotina   Olot 1910 1949 Fundador: Antoni Moner i Pascal
La Unió Banyolina   Banyoles 1916 1917


La Urgellitana   La Seu d'Urgell 1952



La Vella (Cassà)   Cassà de la Selva



Finals del segle XIX, Abans: La Nova
La Vella (La Bisbal)   La Bisbal



principis del segle XIX, -1927
La Vella (Palau-sator)   Palau-sator



1850-1902
Membres(1)
La Vergelitana   Verges 1850 1933


La Vicense   Vic


1900 després: La Vigatana
La Víctors   Sant Feliu de Guíxols 1939 1958


La Vigatana   Vic 1900


abans: La Vicense
Laietana   Mataró 1943 2003 Abans: Mataró E.yD., Mataró, Pral de Mataró; després Ciutat de Mataró
Membres(3)
Laietana (Barcelona)  




En gravacions, és mateixa que VERGARA i EDIGSA
Actuacions(27) Gravacions(30)
Sardanes interpretades(156)
L'Aliança   L'Escala 1888 1912 Fusió de la de dalt i de la de Baix
L'Aliança Ripollesa   Ripoll 1915 1927 Fundadors: Ramon Serrat i Fajula
Membres(1)
L'Amistat   Mollerussa 1948 1958


L'Arbucienca/ Unió Arbucienca   Arbúcies 1918 1939 Fundadors: Francesc Riumalló
L'Art Empordanès   Figueres 1907 1917


L'Artística   Manresa



Abans: Els Forasters, després: La Principal del Bages
L'Artística (Salt)   Salt



1927-28
L'Ausetana   Vic 1932



L'Avenç   Sant Feliu de Pallerols


1936 Començament segle XX
L'Erato   Figueres 1926 1932 Abans: La Filharmònica
L'Espanya   Montblanc 1952


1956
L'Harmonia   Tarragona 1927


1931
L'Harmònica   Barcelona 1928



Llevantina   Calella 1922 1964 Fundadors: Josep Maria Tarridas
Membres(3) Actuacions(1) Sardanes interpretades(9)
Llobregat   Cornellà 1929 1929 Abans: Artística Llobregatana, després: La Principal del Llobregat
Llobregat (Gironella)   Gironella 1946 1947


Los Noys   Peralada 1903 1905


Lou Torrent   Sant Llorenç de Cerdans 1972 1981 Fundadors: Lluís Torrent
Membres(1)
Manlleuenca   Manlleu 1976 1979 abans: Tropical
Manresa   Manresa 1954 1962


Marabú   Valls 1939


1987
Membres(1)
Maresme   Sant Pol de Mar 1939


1980; abans: Els refilaires de la Maresma
Marfil   Girona 1952



Marimba ( 2a etapa)   Girona 1982 2002 Després: Gironina
Membres(2) Actuacions(1) Sardanes interpretades(6)
Marimba (1a etapa)   Tortellà 1951 1956


Marimunt   Perpinyà 1988 2007 Abans: Combo Gili
Marina   Cassà de la Selva 1976 2015 Fundadors: Antoni Mas i Bou; creada a Lloret
Membres(5) Actuacions(9) Gravacions(9)
Sardanes interpretades(42)
Martínez   Manlleu 1947 1948 Despres: Melodians
Mataró   Mataró 1950 1961 Abans Mataró E.iD., després La Pral. de Mataró, Laietana i Ciutat de Mataró
Membres(1)
Mataró E. Y D.   Mataró 1939 1950 Abans: Iluro, després: Mataró, Pral de Mataró, Laietana i Ciutat de Mataró
Màxim's   Salt 1977


1986; Abans: Selva Brava
Mediterrània (Girona)   Girona



1960-1970
Melodia   El Vendrell 1954 1991 Fundadors: Pau Sicart. Abans i després era orquestra
Membres(1) Gravacions(2)
Melodians (Les Borges Blanques)   Les Borges Blanques 1947 1957 Després: Selecció
Membres(1)
Melodians (Manlleu)   Manlleu 1948 1953 1956?Abans: Martínez
Melodias   Vidreres



1948
Mickey-Jazz   Anglès 1935 1936


Miralpeix   Sitges 1981 1987


Miramar   Figueres 1975


1991
Membres(1) Actuacions(2) Gravacions(10)
Sardanes interpretades(14)
Mitjans mecànics  





Actuacions(4) Sardanes interpretades(27)

Mitjans mecànics  





Actuacions(2) Sardanes interpretades(19)

Moderna (Barcelona)   Barcelona 1931 1952


Moderna (GOM)   Amer 1941 1965 Fundadors: Joan Fontàs i Riera
Membres(1)
Moderna (Granollers)   Granollers



1923-1934
Moderna (La Bisbal)   La Bisbal 1946 1969


Moderna (Les Planes d'Hostoles)   Les Planes d'Hostoles 1956


Abans: La Principal de les Planes, 1963
Moderna (Llagostera)   LLagostera 1872 1936 Fundadors: Martí Llossent. Després: La Principal de Llagostera
Moderna (Olot)   Olot 1950 1957 Després: La Pral de la Garrotxa
Moderna Canigó   Barcelona 1948 1950


Moderna Monnés   Esparreguera 1908



Moderna Roviras   Bordils



1927-30
Molins   Sabadell 1940 1952 Fundadors: Josep Molins i Fàbregas ; Després cobla Sabadell
Membres(2)
Moner   Olot 1928


Fundadors: Antoni Moner
Monnés   Barcelona 1908 1921


Monnés   Esparreguera 1895 1910 Després: Antiga Monnés
Montblanc   Montblanc 1925 1939


Montgrinenca   Torroella de Montgrí 1946 1947


Actuacions(1) Sardanes interpretades(3)

Montjuïc   Barcelona 1974


1985 Fundadors: Josep Capell, Agustí Planiol, Josep M. Roselló
Mont-llor   Tossa de Mar 1920



Montseny   Tona 1945 1952 1956?
Gravacions(1)
Montserrat (Barcelona)   Barcelona 1961 1985


Montserrat (Manresa)   Manresa 1960 1961


Membres(1)

Mundial   Amer 1955 1955 1955?
Municipal d'Olot   Olot


1926 abans Els petits (1922)
Muntanyenca   Santa Maria de Corcó 1950 1960 Fundadors: Jaume Pons i Jufré
Músics cassanencs   Cassà de la Selva




Actuacions(20) Sardanes interpretades(122)

N'Atzavares   Lloret de Mar 1880



Neàpolis   Vilanova i la Geltrú 1986



New York   Tortellà 1928 1936


Nocturna   Òdena



1998
Membres(1) Actuacions(2) Gravacions(1)
Sardanes interpretades(13)
Nova (Cassà)   Cassà de la Selva 1850 1904 Després: la Vella
Nova Canigó   Torelló 1931



Nova Catalana   Granollers 1904 1907 Després: Sendras
Nova Catalònia   Granollers 1930



Nova de Ripoll   Ripoll 1928 1939 1929; Abans Pirinenca
Nova Empordanesa   Palafrugell


1933 1925
Nova Figuerense   Figueres


1929 Abans: Figuerense, 1926
Nova Gironina   Girona 1929 1931


Nova Guissona   Guissona 1961



Nova Harmonia   La Bisbal 1898 1930


Membres(1)

Nova Iluro   Mataró 1930 1936


Nova Olot   Olot 2001 2002 Fundadors: Pere Forga, Patllari Prats. Abans i després: Principal d'Olot per problemes de registre
Actuacions(26) Gravacions(1)
Sardanes interpretades(188)
Nova Ripollesa   Ripoll 1925 1970 Fundadors: Esteve Casademunt, Verdaguer, Pere Puig i Gabriel Brusi i Puig
Membres(2)
Nova Unió (Blanes)   Blanes 1995 1997 Després: Sa Palomera
Actuacions(1) Sardanes interpretades(6)
Nova Unió (Cassà)   Cassà de la Selva



1990, 1999
Olotina   Olot 1968


1988
Orfeó cassanense   Cassà de la Selva



1880-1902
Oriental   Anglès



1919
Orquesta Simfònica de Barcelona i Nacional de Cata   Barcelona




Actuacions(1) Gravacions(1)
Sardanes interpretades(7)

Orquestra Cervantes   Palamós



1903-4
Orquestra de la Societat   Tortellà


1900 1888; Fundada per Agustí i Joan Comte
Orquestra Filharmònica   Barcelona



1917
Orquestra Vella   Tortellà 1875 1890


Palafrugell   Palafrugell 1927 1930


Palamós   Palamós 1936 1936


PA-NA-MA   Figueres 1953 1965 Fundadors: Carles Mauné i Alay
Membres(1)
Pau Rossinyol   Castelló d'Empúries 1941 1951


Pep Ventura   Figueres 1933 1953 1872?
Pere Rovira   Barcelona 1943 1952


Perpinyà   Perpinyà 1949 2007 Abans: Catalunya, Fundadors: Amadeu Matabera
Membres(2) Actuacions(1) Gravacions(12)
Sardanes interpretades(5)
Petits Rossinyolets (Rossinyolets)   Castelló d'Empúries 1925 1929


Actuacions(1) Sardanes interpretades(4)

Pirene Jazz   Sant Joan de les Abadesses



1943, després: La Principal de Sant Joan de les Abadesses
Pirinenca   Camprodon 1903 1920 Després: Canigó
Membres(1)
Pizarro   Girona



1949-52
Planas   Martorell 1899 1970 Fundadors: Eusebi Planas, Josep i Joaquim Munner, Jaume Bernadàs, Francesc Botifoll, Joan Capellades i Joan Pascual
Plans Boy   Barcelona 1948 1952


Pla-Pey   Granollers 1932 1937


Ponent   Bellpuig 1992 2005


Actuacions(6) Sardanes interpretades(26)

Popular (Girona)   Girona



1925
Membres(1)
Popular Gironina   Girona



1926-1932
Premianenca   Premià de Mar 1983 2002 Fundadors: Josep Fecúndez, Tersa Maria Roure, Gaietyà Pinyol, després: Premià
Membres(10) Actuacions(14) Gravacions(1)
Sardanes interpretades(90)
Primavera (Palafrugell)   Palafrugell 1952 1961 Fundadors: Frederic Sirés
Membres(1)
Primavera (Rubí)   Rubí 1950


1956;Fundadors: Domènec Montasell i Andiñach; 1952
Prindes   Vilanova i la Geltrú



1940-50
Membres(1)
Pubilla Catalana   Tàrrega 1920


1941
Pujol/Cremadeils   Ribesaltes 1909 1929


Punaes   Celrà



Molt antiga
Quatre vents   Agramunt 2000 2010 Després: s'adjunta amb Riella i forma Vents de Riella
Actuacions(14) Sardanes interpretades(85)
Rayos   La Fatarella


1977 1968; després: La Pral de la Fatarella, Miranfont
Refilaires de la Maresma   Mataró



1931-34 o de Sant Pol?
Refilons  


1933



Reig   Torelló 1923



Renaixement (1era època)   Barcelona 1924 1944 Fundadors: Ferran Blanch, Josep Plans
Renaixement (2ona època)   Barcelona 1952


Josep Plans
Renaixença   Sant Julià de Vilatorta




Ricas   Celrà



Molt antiga
Riella d'Agramunt   Agramunt 1992 2010 Després: S'adjunta amb Quatre Vents per formar Vents de Riella
Membres(10) Actuacions(26) Sardanes interpretades(164)
Río   Figueres 1956


1972
Ríver's   Girona


1982 1965
Roquelaure (1era etapa)   Salses


1950 1938
Roquelaure (2ona època)   Salses 1955


1956
Roquetenca   Barcelona 1990 1992 juvenil
Actuacions(1) Sardanes interpretades(9)
Rosselló   Perpinyà



Abans: Foment de la Sardana, després: Canigó
Sa Palomera   Blanes 1997 2001 Fundadors: Josep Antoni López i Àlvarez; abans: Nova Unió
Membres(5) Actuacions(27) Gravacions(4)
Sardanes interpretades(204)
Sabadell - Gran Ritmo   Sabadell 1947 1948


Sàbat   Celrà




Sabate-Surjous   Mont-lluís 1900 1928


Salés   Olesa de Montserrat 1946 1953


Sallent   Sallent 1945 1959


Membres(2)

Sant Jordi (Cervià de Ter)   Cervià de Ter



principis de 1900
Santa Caterina   Vinyols 1945 1950


Santa Cecília  




1912
Santjoanenca   Sant Joan de les Abadesses 1929 1956


Santjoanina   Sant Joan de les Abadesses



1905-1911
Segarra   Guissona



Després: La Pral de la Segarra
Selecció (Girona)   Girona



1953-1956
Selecció (Granollers)   Granollers 1959



Selecció (Les Borges Blanques)   Les Borges Blanques 1957


Abans: Melodians, despres: Terralle'nks
Selva Brava   Salt 1976 1977 Abans Iris, després Màxims
Selvamar   Cassà de la Selva 1987 2010 Abans: La Principal de Cassà, deprés: La Principal de Cassà
Membres(7) Actuacions(5) Sardanes interpretades(42)
Selvenca   La Selva del Camp 1910 1964 1910-1953
Sensació (El Vendrell)   El Vendrell 1973


1984
Membres(1)
Sensació (Valls)   Valls



1947
Serratins   Ripoll 1920 1956 Fundadors: Honarat Vilamanyà
Sol i Mar   Toluges 2001 2005


Membres(9) Actuacions(1) Sardanes interpretades(5)

Soler's   Mataró 1955 1966


Membres(1)

Solistes Club Valls   Valls 1952



Sureda   Barcelona 1906 1917 Fundadors: Lluís Sureda
Membres(1)
Surjous-Sabaté   Mont-lluís 1900 1928


Tarragona   Tarragona 1918 1963


Tàrrega (1era época)   Tàrrega 1920 2003 Abans: Pubilla Catalana
Membres(2) Actuacions(7) Sardanes interpretades(53)
Tàrrega Jove   Tàrrega 2003 2008


Actuacions(2) Sardanes interpretades(16)

Terra Ferma   Lleida 1981


1991
Terralle'nks   Les Borges Blanques



Abans: Selecció
Terramar   Berga 1952



Terrassa   Terrassa 1925 1930 Abans: Antiga Terrassa
Tha Caramany Jazz   Caramany


1948 Després: Caillens/Laforgue
Thermalenca   Caldes de Montbui 1998 2012 Algunes actuacions com a Costa Daurada, després : Vila de Caldes
Actuacions(10) Sardanes interpretades(59)
Tibidabo   Barcelona 1978 1999 Abans: Catalònia
Membres(1)
Titans   Mataró 1947 1965


Membres(3)

Torrebella   Torroella de Montgrí 1954


o de Girona?
Tres Turons   Bellpuig 1988 2002


Actuacions(12) Sardanes interpretades(59)

Trèvol   Arbúcies 1931 1965 Fundadors: Lluís Torres i Bosch
Membres(1)
Triomfal   Igualada 1933


1979; Fundadors: Adelí Casulleras, Baldiri Sala
Membres(7) Actuacions(2) Sardanes interpretades(18)
Tropical   Manlleu 1954 1976 Després: Manlleuenca
Trovadors   Caldes de Montbui 1946 1958


Membres(1)

Trullassos   Terrassa 1907 1934


Turissa   Tossa de Mar 1944 1951 Fundadors: Feliu Casas i Zaragoza
Membres(1)
Únics   Cassà de la Selva



1933-35
Unió   Cassà de la Selva 1897 1936 Fundadors: Leandre Bertran
Unió Anglesense   Anglès 1910 1929


Unió Artística (Banyoles)   Banyoles 1945



Unió Artística (Granollers)   Granollers 1917 1960


Unió Artística (Palafrugell)   Palafrugell 1932 1936 abans Palafrugell
Unió Artística (Vidreres)   Vidreres 1925 1936 Després Joventut Artística
Unió Banyolina   Banyoles 1906 1927 abans: Els Coromines(els atrevits), Després la Principal de Banyoles
Unió Cassanense   Cassà de la Selva 1895


1929, Fundadors: Antoni Cortacans
Gravacions(2)
Unió Vidrerense   Vidreres



1916
Urgèlia   La Seu d'Urgell 1940 1949 Fundadors: Jaume Planella
Membres(1)
València   València



1955, 1968
Vallespir  


2009 2009


Gravacions(1)

Valsar   Girona 1939 1959


Vella/l'Antiga   Sant Feliu de Guíxols 1860 1879 Fundador: Feliu Palol. Després: Garreta
Vendrell   El Vendrell



1974
Vergara  




En gravacions, és mateixa que Laietana (Barcelona) i EDIGSA
Gravacions(1)
Verneda   Barcelona 1963 1994


Victòria (Amer)   Amer 1946



Victòria (Verges)   Verges 1939


1939-40
Vidrerense   Vidreres 1949 1954


Vila de Blanes   Blanes 1985 1993 Després: Blanes
Actuacions(6) Gravacions(2)
Sardanes interpretades(38)
Vila de Caldes   Caldes de Montbui 2012 2014 Abans: Thermalenca
Actuacions(24) Sardanes interpretades(188)
Vila de Cassà   Cassà de la Selva 1998 2003


Membres(7)

Vila de Roses   Roses 2001 2002


Membres(6) Actuacions(2) Sardanes interpretades(5)

Vilamanyà   Ripoll 1939 1951 Fundadors: Honorat Vilamanyà
Membres(1)
Vilaró   Granollers 1917 1936


Membres(1)

Yang Club   Ripoll 1946 1948


Coneixes més dades? Són incompletes? N'hi ha d'equivocades? Envia-les a Infosardana. Gràcies.